Konstitucijos metai 2022
Titulinė skaidrė
Teismo sudėtis
Devizas
Vytis
En Fr

Naujienų archyvas

Informacija atnaujinta: 2015-05-19 11:00

Pradedama nagrinėti byla dėl gyventojų pajamų mokesčio dalies pervedimo į savivaldybių biudžetus

2015-05-19

Gegužės 20 d., trečiadienį, 9 val. 30 min. Konstitucinis Teismas viešame posėdyje žodinio proceso tvarka pradės nagrinėti bylą dėl Savivaldybių biudžetų pajamų nustatymo metodikos įstatymo nuostatos, kuria įtvirtinta galimybė riboti gyventojų pajamų mokesčio (GPM) dalies pervedimą į savivaldybių biudžetus, taip pat nuostatos, pagal kurią Vilniaus miesto savivaldybei pervedama 40 proc. GPM, atitikties Konstitucijai.

Pareiškėjų – Seimo narių grupės ir Vilniaus apygardos administracinio teismo teigimu, dabartiniu teisiniu reguliavimu, pagal kurį kai kurioms savivaldybėms pervedama tik dalis jose surenkamo GPM, pažeidžiamas savivaldybių lygiateisiškumo principas, nes yra ribojamos savivaldybių bendruomenių galimybės gauti jų poreikius ir indėlį į savivaldybių gautinas pajamas atitinkančias viešąsias paslaugas. Be to, pareiškėjai teigia, kad yra ribojama savivaldybių galimybė savarankiškai ir atsakingai užtikrinti efektyvų viešųjų reikalų tvarkymą (Konstitucijos 120 straipsnis), pažeidžiami savivaldybių biudžetų savarankiškumo (121 straipsnio 1 dalis), taip pat proporcingumo, teisingumo, atsakingo valdymo principai.

Pasak pareiškėjų, labiausiai pažeidžiami Vilniaus miesto savivaldybės interesai, nes jai pagal ginčijamą teisinį reguliavimą teko mažiausia, palyginti su kitomis savivaldybėmis, GPM dalis – tik 40 proc. (Kauno miesto savivaldybei skirta 94 proc., Klaipėdos miesto savivaldybei – 86 proc., Mažeikių rajono savivaldybei – 95 proc., visoms kitoms – 100 proc. GPM). Jų teigimu, savivaldybėms tenkanti GPM dalis nustatyta jos realiai nepagrindus.

Pareiškėjai pažymi, kad Vilnius yra Lietuvos sostinė, reprezentuojanti valstybę, todėl ribojant GPM Vilniaus savivaldybei žala daroma ne tik miestui ir jo bendruomenei, bet ir visam šalies įvaizdžiui.

Į Konstitucinio Teismo posėdį kviečiami pareiškėjų – Seimo narių grupės atstovas Vytenis Povilas Andriukaitis ir Vilniaus apygardos administracinio teismo atstovas teisėjas Ernestas Spruogis, suinteresuoto asmens – Seimo atstovas Kęstutis Glaveckas, taip pat Finansų ministerijos Biudžeto departamento Savivaldybių biudžetų skyriaus vedėjo pavaduotojas Artūras Kriūka, Lietuvos savivaldybių asociacijos direktoriaus pavaduotojas-patarėjas savivaldybių finansų ir ekonomikos klausimais Rimantas Čapas.

Prašymų tekstus galima rasti Konstitucinio Teismo svetainėje (http://www.lrkt.lt/~prasymai/7_2012.htm; http://www.lrkt.lt/~prasymai/23_2012.htm).