LRKT 30
Titulinė skaidrė
Teismo sudėtis
Devizas
Vytis
En Fr

Įvykiai

Konstitucinio Teismo pirmininkas Kijeve susitiko su Ukrainos Prezidentu Petro Porošenka

2015-12-19

Konstitucinio Teismo pirmininkas Dainius Žalimas penktadienį Kijeve (Ukraina) dalyvavo susitikime su Ukrainos Prezidentu Petro Porošenka, kuris taip pat priėmė Ukrainos Konstitucinio Teismo pirmininką ir Kijeve šią savaitę viešinčius Gruzijos, Latvijos Respublikos ir Moldovos Respublikos konstitucinių teismų pirmininkus. Šiame susitikime dalyvavo Ukrainos Prezidento administracijos vadovo pavaduotojas ir Konstitucinės komisijos sekretorius Oleksijus Filatovas.

Susitikime kalbėta apie šiuo metu Ukrainoje vykdomą konstitucinę reformą, Ukrainos Konstitucinio Teismo veiklą, bendrą šalies politinę situaciją, Ukrainos santykius su Baltijos valstybėmis, taip pat su Gruzija ir Moldova. Ukrainos Prezidentas palankiai įvertino suaktyvėjusį Ukrainos, Gruzijos, Lietuvos ir Moldovos konstitucinių teismų bendradarbiavimą, padėkojo už aktyvią Baltijos valstybių paramą Ukrainos nepriklausomybei ir europinei integracijai. P. Porošenka daug dėmesio skyrė Konstitucijos pataisoms, susijusioms su teisminės valdžios nepriklausomumo stiprinimu ir teismų veiklos skaidrumo užtikrinimu, teisėjų atrankos ir skyrimo procesų depolitizavimu, absoliutaus imuniteto atsisakymu.

Reikšdamas paramą Ukrainos teisminės valdžios reformai, Konstitucinio Teismo pirmininkas D. Žalimas pabrėžė Ukrainos Konstitucinio Teismo nepriklausomumo ir šio teismo veiklos nepertraukiamumo svarbą, atkreipė dėmesį į būtinybę kuo greičiau paskirti trūkstamus Konstitucinio Teismo teisėjus.

D. Žalimas taip pat pažymėjo pabrėžė, kad konstituciniai teismai nelieka nuošalyje remiant Ukrainos nepriklausomybę, teritorinį vientisumą ir europinį pasirinkimą: „Teisinės bendruomenės pareiga yra aiškiai įvardyti ir pasmerkti nusikalstamus veiksmus, kurie buvo padaryti aneksuojant Krymą.“ Jis Ukrainos Prezidentui papasakojo apie vadinamąjį Batumio procesą – šių metų rugsėjo mėn. Batumyje (Gruzija) įvykusiame Europos konstitucinių teismų konferencijos Pirmininkų susirinkimo posėdyje septynių Europos valstybių konstitucinių teismų atstovų (tarp jų – Gruzijos, Lietuvos, Moldovos ir Ukrainos) pasirašytą pareiškimą, kuriuo buvo paraginta pasmerkti akivaizdžiai neteisėtą Rusijos Federacijos Konstitucinio Teismo nutarimą, atvėrusį kelią Krymo aneksijai.

Konstitucinio Teismo pirmininkas Ukrainos Prezidentą supažindino su šių metų spalio 26 d. Vilniuje įkurtos Baltijos ir Juodosios jūros regionų valstybių konstitucinės justicijos asociacijos, kuriai priklauso Lietuvos, Gruzijos, Moldovos ir Ukrainos konstituciniai teismai, tikslais, veikla ir perspektyvomis. Kalbėdamas apie Ukrainoje vykdomą konstitucinę reformą, D. Žalimas priminė Lietuvos patirtį konstituciniu lygmeniu įtvirtinant valstybės geopolitinę orientaciją, t. y. konstitucinį draudimą Lietuvai būti Nepriklausomų valstybių sąjungos ir kitų posovietinių organizacijų nare, konstitucinį europinės ir transatlantinės integracijos imperatyvą.

Konstitucinio Teismo pirmininkas D. Žalimas paskutinį kartą su Ukrainos Prezidentu P. Porošenka buvo susitikęs 2014 m. liepos mėn.