LRKT 30
Titulinė skaidrė
Teismo sudėtis
Devizas
Vytis
En Fr

Įvykiai

Konstitucinio Teismo jubiliejui – leidinys „25 Konstitucinio Teismo bylos, pakeitusios Lietuvą“

2018-11-13

Konstitucinis Teismas, minėdamas veiklos 25-metį, išleido knygą „25 Konstitucinio Teismo bylos, pakeitusios Lietuvą“. Ji parengta bendro projekto su naujienų portalu 15min pagrindu.

1992 m. spalio 25 d. vykusiame referendume priimtoje Konstitucijoje garantuoti jos viršenybę Lietuvos Respublikos teisės sistemoje patikėta Konstituciniam Teismui. 1993 m. pradėjęs veikti Konstitucinis Teismas yra pirma tokio pobūdžio institucija per visą Lietuvos istoriją. Konstitucinio Teismo pirmininko Dainiaus Žalimo teigimu, minint šios institucijos įsteigimo 25-metį norėjosi visiems žmonėms parodyti, kokia svarbi valstybės – vadinasi, ir kiekvieno iš mūsų – gyvenime yra jos veikla.

„Neabejoju, kad dauguma žmonių žino, jog Lietuvoje yra Konstitucinis Teismas, galbūt nemažai jų net numano, ką jis veikia, tačiau turbūt nedaugelis yra domėjęsis jo nutarimais, sprendimais ar išvadomis. Tačiau Konstitucinio Teismo baigiamieji aktai svarbūs ne tik tiems, kurie kreipiasi išaiškinimo dėl teisės aktų konstitucingumo. Pavyzdžiai rodo, kad Konstitucinio Teismo nutarimai keičia kiekvieno šalies piliečio gyvenimą: Konstitucinis Teismas nutarimais Lietuvoje panaikino mirties bausmę, išaiškino genocido sampratą, įtvirtino piliečių teisę kelti savo kandidatūrą rinkimuose nebūnant politinės partijos nariais, teisiškai sulygino bažnytines ir civilines santuokas, apgynė dirbančių mamų teisę į mokamas atostogas ir maksimalią motinystės pašalpą jų metu, dirbančių pensininkų teisę į visą senatvės pensiją. Šiandien, kai teisinis reguliavimas jau pakeistas pagal šių nutarimų nuostatas, net nepagalvojame, kad galėtų būti kitaip“, – sako Konstitucinio Teismo pirmininkas Dainius Žalimas.

Dar viena priežastis, pasak D. Žalimo, imtis šio projekto – individualus konstitucinis skundas, kurio įteisinimą įtvirtinančioms Konstitucijos pataisoms pirmu balsavimu pritarė Seimas.

„Tikiuosi, kad tam bus pritarta ir antru balsavimu ir teisė tiesiogiai kreiptis į Konstitucinį Teismą visiems Lietuvos piliečiams jau netrukus bus suteikta, todėl labai svarbu, kad visi žmonės kuo geriau suvoktų, kokia svarbi Konstitucinio Teismo vieta šalies teisės sistemoje ir kaip jų gyvenimą gali paveikti jo nutarimai. Tikimės, kad šis leidinys padės tai suprasti“, – teigia Konstitucinio Teismo pirmininkas.

Konstitucinio Teismo veiklos 25-mečiui pasirinktas simboliškas skaičius – 25 bylos, arba tiksliau būtų sakyti – 25 temos, kurios portale 15min buvo publikuojamos 25 savaites. Šiame leidinyje sudėtos visos portale pristatytų bylų apžvalgos. Elektroninį leidinį rasite Konstitucinio Teismo interneto svetainėje, skyrelyje Informaciniai leidiniai apie Konstitucinį Teismą. Galite ir parsisiųsti jį PDF formatu, paspaudę nuorodą http://www.lrkt.lt/lt/leidyba/kiti-leidiniai/informaciniai-leidiniai-apie-konstitucini-teisma/215.