Konstitucijos metai 2022
Titulinė skaidrė
Teismo sudėtis
Devizas
Vytis
En Fr

Įvykiai

Konstituciniame Teisme lankėsi Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda

2022-05-03

Minint Abiejų Tautų Respublikos Gegužės 3-iosios Konstitucijos 231-ąsias metines Konstituciniame Teisme lankėsi Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda. Konstitucinio Teismo pirmininkė Danutė Jočienė Respublikos Prezidentui pristatė įdomiausius Konstitucinio Teismo bibliotekoje surinktus leidinius, tarp jų – su šios dienos vizito tema susijusį kolekcinį Gegužės 3-iosios Konstitucijos leidinį, kurį Konstituciniam Teismui padovanojo Lenkijos Respublikos Konstitucinis Tribunolas, Teismo muziejuje parodė kitus Lietuvos konstitucionalizmo istorijai svarbius Lietuvos valstybės konstitucijų istoriją ir konstitucinę patirtį atskleidžiančius eksponatus. Respublikos Prezidentas su Konstitucinio Teismo teisėjais aptarė Konstituciniam Teismui kylančius iššūkius Rusijos karo prieš Ukrainą ir kitų pasaulį ištikusių krizių kontekste, taip pat individualaus konstitucinio skundo įvedimo Lietuvoje reikšmę stiprinant žmogaus teisių gynybą.

„Lietuvos Respublikos Konstitucijoje įtvirtinus individualaus konstitucinio skundo institutą, Konstitucinis Teismas turi galimybę būti dar aktyvesnis konstitucinių teisių ir laisvių gynėjas. Džiugu, kad šiuo įrankiu žmonės aktyviai naudojasi, kad pastaruoju metu Konstituciniame Teisme nagrinėjama vis daugiau konstitucinės justicijos bylų, pradėtų pagal asmenų prašymus. Nes pilietis, kreipdamasis į Konstitucinį Teismą, turi galimybę ne tik apginti savo konstitucines teises ar laisves, bet ir tobulinti visą šalies teisės sistemą“, – sakė Respublikos Prezidentas. Jis pabrėžė, jog labai svarbi Konstitucinio Teismo misija yra saugoti ir puoselėti Lietuvos teisinės sistemos šerdį – Lietuvos Respublikos Konstituciją, kad joje įtvirtintos vertybės neliktų tik deklaracija.

D. Jočienė pristatė Konstitucinio Teismo kartu su Latvijos Respublikos Konstituciniu Teismu ir Estijos Aukščiausiuoju Teismu iškeltą iniciatyvą pašalinti Rusijos Federacijos Konstitucinį Teismą iš Europos konstitucinių teismų konferencijos, kalbėjo apie bendradarbiavimą su karo sąlygomis veikiančiu Ukrainos Konstituciniu Teismu, kitais šios šalies teismais teikiant ir humanitarinę pagalbą. Konstitucinio Teismo pirmininkė apžvelgė svarbiausias pagal individualius konstitucinius skundus išnagrinėtas bylas, atkreipė dėmesį į per beveik trejus metus išryškėjusias šio žmogaus teisių gynimo instituto taikymo Lietuvos teisės sistemoje tendencijas ir galimybes jį stiprinti.