Įvykiai

Konstitucijos egzamino nugalėtojams įteikti apdovanojimai

2022-11-18

Lietuvos Respublikos Prezidentūroje įvykusioje ceremonijoje apdovanoti geriausiai Konstitucijos egzamine pasirodę jo dalyviai. Šešioliktą kartą vykęs Konstitucijos egzaminas jau tapo tradicija tautiečiams visame pasaulyje. Šiemet egzaminas išskirtinis, nes vyko Konstitucijos metais, kai minime pirmosios nuolatinės ir demokratinės Lietuvos Valstybės Konstitucijos šimtmetį ir Tautos referendume 1992 m. spalio 25 d. priimtos Lietuvos Respublikos Konstitucijos 30-metį.

Apdovanojimus laureatams įteikė Konstitucijos egzamino globėjas Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda ir teisingumo ministrė Ewelina Dobrowolska.

Sveikindamas nugalėtojus, Respublikos Prezidentas G. Nausėda pabrėžė, kad Konstitucija jau šimtą metų išlieka mūsų vienybės simboliu, o šiemet, Lietuvai minint Valstybės Konstitucijos metus, ši šventė tampa dar prasmingesnė. 

„Tikiu, kad ir toliau savo pavyzdžiu rodysite, kaip reikia branginti pagrindinį šalies įstatymą ir puoselėti pilietiškumą, nes Konstitucija yra ašis, aplink kurią turi suktis Tautos kuriamos valstybės gyvenimas, todėl labai svarbu ją ne tik pažinti, bet ir saugoti bei apginti“, – pabrėžė valstybės vadovas.

Laimėtojus sveikinusi Konstitucinio Teismo pirmininkė, Konstitucijos egzamino komisijos pirmininkė prof. dr. Danutė Jočienė akcentavo, kad Konstituciją gerbiame ir vertiname ne tik dėl veiksmingos jos pagrindu sukurtos konstitucinės sistemos, stabilios konstitucinės demokratijos, įtvirtintos teisinės valstybės, joje užtikrintų asmens teisių ir laisvių apsaugos, bet dar ir dėl to, kad ji yra gyvybinga bei tvari, o būdama ne tokios tolimos praeities Tautos sprendimas, kartu yra ir mūsų valstybės ateities kūrėja.

„Neabejoju, kad pamatines konstitucines vertybes, kaip antai valstybės nepriklausomybę, demokratiją, prigimtinį žmogaus teisių ir laisvių pobūdį, kilus grėsmei būtų pasiryžęs ginti kiekvienas sąmoningas pilietis – ne tik šio egzamino dalyvis ar laureatas. Tikiu, kad žinias, įgytas rengiantis Konstitucijos egzaminui, panaudosite Lietuvos valstybės klestėjimui stiprinti“, – sakė D. Jočienė.

Pasak teisingumo ministrės E. Dobrowolskos, jubiliejinis Konstitucijos egzaminas vainikavo Lietuvos Valstybės Konstitucijos metus, tapo žinių patikrinimo ir pilietiškumo švente.

„Esate meilės savo šaliai ir pilietiškumo šaukliai, įkvepiantis pavyzdys kitiems, nes ši teisinio švietimo iniciatyva – tai puiki galimybė stiprinti mūsų šalies valstybingumo, demokratinių vertybių, teisingumo įtvirtinimo pamatus, o jūs tapote ne tik teisinių žinių patikrinimo, bet ir pilietiškumo egzamino nugalėtojais“, – apdovanojimų ceremonijoje sakė E. Dobrowolska. 

Šiemet jau antrus metus iš eilės prie Konstitucijos egzamino jungėsi ne tik Lietuvos, bet ir kitų pasaulio šalių atstovai: Airijos, Austrijos, Belgijos, Brazilijos, Čekijos, Danijos, Estijos, Graikijos, Indonezijos, Ispanijos, Italijos, Jungtinės Karalystės, Jungtinių Amerikos Valstijų, Kanados, Kinijos, Latvijos,  Lenkijos, Nyderlandų, Norvegijos, Portugalijos, Prancūzijos, Suomijos, Švedijos, Šveicarijos, Turkijos, Ukrainos, Vengrijos, Vokietijos ir kt. 

16-ojo žinių patikrinimo dalyviai rungėsi šiose kategorijose: geriausiai Konstituciją išmanantis moksleivis (pagal klases); geriausiai Konstituciją išmanantis studijuojantis teisę ar teisinį išsilavinimą turintis asmuo; geriausiai Konstituciją išmanantis asmuo; aktyviausia mokykla; vyriausias dalyvis; geriausiai Konstituciją išmanantis pasaulio lietuvis.

Šiųmetį egzaminą vertino ir nugalėtojus rinko kompetentinga komisija: komisijos pirmininkė Konstitucinio Teismo pirmininkė prof. dr. D. Jočienė, komisijos pirmininko pavaduotojas prof. dr. Vytautas Mizaras, prof. dr. Vytautas Sinkevičius, prof. dr. Dainius Žalimas, Respublikos Prezidento vyriausiasis patarėjas, Teisės grupės vadovas Andrius Kabišaitis ir istorijos mokytojas Antanas Jonušas. 

Laimėtojams įteikti Teisingumo ministerijos įsteigti prizai – 50 eurų nominalo kolekcinės aukso monetos, skirtos Valstybės Konstitucijos 100-mečiui, planšetiniai kompiuteriai, elektroninės knygų skaityklės, belaidės ausinės, išmanieji laikrodžiai. Taip pat jiems skirtas specialus projekto globėjo Respublikos Prezidento G. Nausėdos įsteigtas prizas. 

Nugalėtojų sąrašas:

5–6 klasių grupėje: Marta Astravaitė (Kupiškio r. Subačiaus gimnazija), Simonas Matulevičius (Alytaus „Volungės“ progimnazija), Ariana Dzičkovska (Trakų gimnazija);

7–8 klasių grupėje: Gintarė Jurčiukonytė (Šalčininkų r. Eišiškių gimnazija), Ąžuolas Račinskas (Vilniaus Šolomo Aleichemo ORT gimnazija), Kotryna Kisielė (Vilniaus progimnazija „Magis“);

9–10 klasių grupėje: Emilis Urbonas (Vilniaus Žirmūnų gimnazija), Viltė Šeškauskytė (Plungės „Saulės“ gimnazija), Austėja Ročiūtė (Plungės „Saulės“ gimnazija);

11–12 klasių grupėje: Taja Tamkevičiūtė (Alytaus Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazija), Ugnė Grybauskaitė (Vilniaus licėjus), Povilas Virbašius (Kauno Jono Jablonskio gimnazija);

Lietuvos Respublikos piliečių ir gyventojų grupėje: Justas Dijokas, Liudvikas Milašius, Rimantas Sabulis;

geriausiai Konstituciją išmanantis pasaulio lietuvis: Pavel Kirjanas (Jungtinė Karalystė);

teisinį išsilavinimą turinčių ar teisę studijuojančių asmenų grupėje: Dimitrij Rancev, Dainius Kononovas, Ramūnas Lydis.

Vyriausio dalyvio titulas atiteko Edvardui Slušniui.

Aktyviausia šių metų mokykla tapo Jonavos Jeronimo Ralio gimnazija.

Šiemet Konstitucijos egzaminą laikė 25 823 Lietuvos piliečiai iš viso pasaulio.

 

Teisingumo ministerijos nuotr.