Įvykiai

Iškilmingoje ceremonijoje apdovanoti Konstitucijos egzamino nugalėtojai

2023-11-20

Šiandien įvykusioje apdovanojimų ceremonijoje Konstitucijos egzamino globėjas Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda ir teisingumo ministrė Ewelina Dobrowolska apdovanojo geriausiai Konstitucijos egzamine pasirodžiusius dalyvius. 

17-ą kartą rengiamas Konstitucijos egzaminas jau tapo tradicija tautiečiams visame pasaulyje.

Šiemet jau trečius metus iš eilės Konstitucijos egzaminą laikė ne tik gyvenantys Lietuvoje, bet ir tautiečiai iš įvairiausių pasaulio kampelių – Indonezijos, Jungtinės Karalystės, Jungtinių Amerikos Valstijų, Vokietijos, Nyderlandų, Prancūzijos, Suomijos, Kinijos, Austrijos ir kt. 

Laimėtojus sveikinęs Konstitucinio Teismo pirmininkas, Konstitucijos egzamino komisijos pirmininkas Gintaras Goda pabrėžė, jog Konstitucija svarbi žmonėms, kad ir koks būtų jų amžius, išsilavinimas ar gyvenamoji vieta. Žinant, kad Konstitucijos egzaminas nėra privalomas, tampa aišku, kad dalyvaudami jame žmonės išreiškia savo pilietinę poziciją.

„Neabejotina, kad taip gerai Konstitucijos esmę suvokiantys piliečiai niekada neatsisakys valstybės piliečių referendumu prisiimtų įsipareigojimų gyventi pagal Konstitucijoje įtvirtintas pamatines taisykles. O tai ir yra svarbiausia, nes tik patys piliečiai gali apginti konstitucinę santvarką ir išsaugoti demokratiją. Taigi šiandien sveikinu ne tik čia susirinkusius geriausiai Konstitucijos egzamine pasirodžiusius, bet ir visus jo dalyvius. Tikiu, kad tokie aktyvūs šalies piliečiai gebės užtikrinti, kad visose valstybės ir visuomenės gyvenimo srityse ir toliau būtų vadovaujamasi pagarba Konstitucijoje įtvirtintoms vertybėms ir principams“, – kalbėjo G. Goda.

Sveikindama egzamino dalyvius teisingumo ministrė Ewelina Dobrowolska akcentavo, kad Konstitucijos egzaminas tampa bendruomenes vienijančiu reiškiniu. „Pastebime, kad egzaminą, kaip neformalią veiklą, mokytojai įtraukia į ugdymo planus, o teisininkų bendruomenėms, valstybės įstaigų kolektyvams ir daugeliui kitų žmonių egzaminas tampa prasmingu būdu švęsti Konstitucijos dieną. Dėl to, rengdami šių metų egzaminą, nusprendėme organizuoti jį kaip reiškinį, vienijantį didelę bendruomenę“, – sakė E. Dobrowolska.

17-ajame žinių patikrinimo iššūkyje dalyviai rungėsi šiose kategorijose: geriausiai Konstituciją išmanantis moksleivis (pagal klases); geriausiai Konstituciją išmanantis studijuojantis teisę ar teisinį išsilavinimą turintis asmuo; geriausiai Konstituciją išmanantis asmuo; aktyviausia mokykla; vyriausias dalyvis; geriausiai Konstituciją išmanantis pasaulio lietuvis. 

Geriausiai Konstituciją išmanančiais moksleiviais šiemet tapo Urtė Adomaitytė (5–6 kl. kategorijoje), Ieva Bartušytė (7–8 kl. kategorijoje), Saulė Patricija Matulevičiūtė (9–10 kl. kategorijoje) ir Taja Tamkevičiūtė (11–12 kl. kategorijoje). Geriausiai Konstituciją išmanantis studijuojantis teisę ar teisinį išsilavinimą turintis asmuo – Jonas Steponėnas, nugalėtojas kitų asmenų kategorijoje – Martynas Raila. Aktyviausiai egzamine dalyvavo Vilniaus šv. Kristoforo progimnazija. Vyriausios dalyvės titulas atiteko Janinai Šimaitienei. Geriausiai Konstituciją išmanančiu pasaulio lietuviu išrinktas Vytautas Davidavičius. 

Laimėtojams įteikti Teisingumo ministerijos įsteigti prizai – 50 eurų nominalo kolekcinės aukso monetos, skirtos Valstybės Konstitucijos 100-mečiui, planšetiniai kompiuteriai, momentiniai fotoaparatai, belaidės ausinės, išmanieji laikrodžiai. Taip pat jiems skirtas specialus projekto globėjo LR Prezidento Gitano Nausėdos įsteigtas prizas.  

Teisinio švietimo iniciatyvos dalyvius vertino kompetentinga komisija: Konstitucinio Teismo pirmininkas Gintaras Goda, Konstitucinio Teismo teisėjas Vytautas Mizaras, Respublikos Prezidento vyriausiasis patarėjas, Teisės grupės vadovas Andrius Kabišaitis, VDU licėjaus „Sokratus“ pilietiškumo mokytoja Roberta Žižienė, Mykolo Romerio universiteto Teisės mokyklos dekanė Lyra Jakulevičienė, Vytauto Didžiojo universiteto Teisės fakulteto dekanas Dainius Žalimas ir Vilniaus universiteto Teisės fakulteto dekanas Haroldas Šinkūnas.

Šiemet Konstitucijos egzaminą laikė beveik 30 tūkst. dalyvių iš Lietuvos ir užsienio šalių.

Visą apdovanotųjų sąrašą rasite čia: https://bitly.ws/Z45J.

Teisingumo ministerijos nuotr.