Įvykiai

Konstitucinio Teismo teisėjai dalyvavo konferencijoje, skirtoje Lenkijos įstatymų kodifikavimo komisijos Baudžiamosios teisės skyriaus įsteigimo 100-osioms metinėms

2019-11-26

Konstitucinio Teismo teisėjai Vytautas Greičius ir Gediminas Mesonis bei teisėjo vyresnioji padėjėja Austėja Petkūnienė lapkričio 21–22 d. dalyvavo Varšuvoje (Lenkijos Respublika) vykusioje tarptautinėje konferencijoje „Kriminalizacija – idėjos ir apribojimai“, skirtoje Lenkijos įstatymų kodifikavimo komisijos Baudžiamosios teisės skyriaus įsteigimo 100-osioms metinėms.

Konferencijoje dalyvavo teisėjai ir teisės mokslininkai iš Armėnijos, Gvatemalos, Indonezijos, Jungtinių Amerikos Valstijų, Kazachstano, Kirgizijos, Latvijos, Lietuvos, Moldovos, Serbijos, Slovakijos, Šiaurės Makedonijos, Turkijos, Ukrainos, Vengrijos ir kitų valstybių.

Buvusi Lenkijos Senato pirmininkė prof. Alicja Grześkowiak supažindino su pirmojo Lenkijos 1932 m. Baudžiamojo kodekso kūrimo istorija, apibūdino pagrindinius jo bruožus ir jame įtvirtintus baudžiamosios teisės principus.

Konferencijos dalyviai pristatė nacionalines aktualijas, susijusias su konstitucinėmis nusikalstamų veikų kriminalizavimo ir dekriminalizavimo problemomis. Pranešėjai  taip pat apžvelgė aktualius baudžiamosios ir baudžiamojo proceso teisės klausimus, nagrinėtus konstitucinių teismų jurisprudencijoje.

Konstitucinio Teismo teisėjas Gediminas Mesonis šioje konferencijoje perskaitė pranešimą „Baudžiamoji ir baudžiamojo proceso teisė Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo jurisprudencijoje“, kuriame apžvelgė šių teisės šakų konstitucionalizacijos proceso aspektus. Pranešime taip pat buvo pristatytos reikšmingiausios su baudžiamosios teisės ir baudžiamojo proceso normų konstitucingumu susijusios Konstitucinio Teismo bylos. Išskirtinis dėmesys teko Konstitucinio Teismo byloms, kuriose spręstos neteisėto praturtėjimo, juridinio asmens baudžiamosios atsakomybės, genocido kriminalizavimo  konstitucingumo problemos. Pristatant šias bylas konferencijos dalyviai buvo supažindinti ne tik su sprendimų minėtose bylose turiniu, bet ir su argumentavimo sistema, Konstitucinio Teismo naudotu sprendimus pagrindžiančių argumentų turiniu.