LRKT 30
Titulinė skaidrė
Teismo sudėtis
Devizas
Vytis
En Fr

Įvykiai

Dainius Žalimas: žengtas žingsnis užtikrinant Lietuvos žmonių teisę naudotis veiksmingomis europinėmis konstitucinių teisių gynimo priemonėmis

2018-11-08

Konstitucinio Teismo pirmininkas Dainius Žalimas džiaugiasi politikų apsisprendimu įteisinti šios Vyriausybės programoje numatytą priemonę, stiprinančią žmogaus teisių apsaugą ir pasitikėjimą teisingumo sistema, – individualų konstitucinį skundą. Šiandien Seimas pirmuoju balsavimu pritarė Konstitucijos 106 ir 107 straipsnių pakeitimo įstatymo projektui, kuriuo įteisinama kiekvieno asmens teisė kreiptis į Konstitucinį Teismą dėl 105 straipsnio pirmojoje ir antrojoje dalyse nurodytų aktų, jeigu jų pagrindu priimtas sprendimas pažeidė šio asmens konstitucines teises ar laisves ir šis asmuo išnaudojo visas teisinės gynybos priemones.

„Kitaip tariant, jeigu pilietis manys, kad galiojantys teisės aktai pažeidė jo konstitucines teises ar laisves, jis galės pats tiesiogiai kreiptis į Konstitucinį Teismą. Galime pasidžiaugti, kad pagaliau ir Lietuvos piliečiams atsirado viltis turėti galimybę savo teises ginti visomis moderniomis europinėmis konstitucinių teisių gynimo priemonėmis savo šalyje, o  ne europinėse institucijose“, – sako Konstitucinio Teismo pirmininkas D. Žalimas.

Individualus konstitucinis skundas įtvirtintas absoliučioje daugumoje Europos valstybių, kuriose veikia konstituciniai teismai, ir tai yra veiksminga žmogaus teisių gynimo priemonė, mažinanti peticijų Europos Žmogaus Teisių Teismui kiekį. Individualų konstitucinį skundą gali teikti ne tik senųjų Europos demokratinių valstybių, bet ir Lietuvos kaimynių Latvijos bei Lenkijos gyventojai. Šis institutas neseniai įgyvendintas ir Ukrainoje.