Įvykiai

D. Žalimas: „Tikite Konstitucijos viršenybe? Jokių aplinkybių spaudžiami nepaminkite joje įtvirtintų vertybių ir principų!“

2018-10-24

Konstitucinis Teismas, minėdamas veiklos 25-metį ir Konstitucijos dieną, Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje susirinkusiems svečiams pristatė dokumentinį filmą „Konstitucinis Teismas: ketvirtis amžiaus su Konstitucija ir tauta“ ir leidinį „25 Konstitucinio Teismo bylos, pakeitusios Lietuvą“. Taip pat buvo apdovanoti moksleivių rašinių konkurso „Konstitucinis Teismas svarbus Lietuvai ir jos žmonėms, nes...“ prizininkai.

Dėkodamas susirinkusiems svečiams Konstitucinio Teismo pirmininkas Dainius Žalimas pasidžiaugė, kad pažangus, atviras ir nebijantis priimti principingų, ryžtingų sprendimų, keičiančių Lietuvos teisinę sistemą, prisidedantis prie nepriklausomos demokratinės valstybės kūrimo Konstitucinis Teismas yra matomas Europoje ir pasaulyje.

D. Žalimas teigė neabejojantis, kad Konstituciniam Teismui teks dar ne kartą ginti tas vertybes ir principus, kuriuos savo Konstitucijoje įtvirtino Tauta.

„Tikiuosi, kad Konstituciniam Teismui bus leista dirbti, kaip ir iki šiol, vadovaujantis tik Konstitucija ir nepriklausomai nuo jokios valstybinės institucijos, asmens ar organizacijos. Tad visiems linkiu: jokių aplinkybių spaudžiami nepaminkite joje įtvirtintų vertybių ir principų!“, – sakė Konstitucinio Teismo pirmininkas.

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė pasveikino ir buvusius, ir dabartinius Konstitucinio Teismo teisėjus, Konstitucijos kūrėjus ir visus, kurie ją saugo ir tobulina iki šiol.

„Valstybės atrama, kartais paskutinis bastionas, priklausomai nuo istorinio laikotarpio ir politinės raidos, kiekvieną dieną tampate vis svarbesni. Kartais atrodo, kad kišatės į ekonomiką ar kišatės ten, kur jums nereikia, bet iš tiesų visados gynėte valstybę, jos Konstituciją, demokratiją ir žmogaus teises. Ir atrodė, kad šis laikotarpis turėtų praeiti, kada tiek daug ginti reikia, bet dabar atrodo, kad taip nėra, atrodo, kad iššūkių vis daugėja, ir tų iššūkių, kurie kris ant jūsų pečių kaip atsakomybė už valstybės stabilumą, už demokratines vertybes, galų gale už pačią Konstituciją. Todėl labai tikiuosi, kad, patiks ar nepatiks mums kai kurie jūsų sprendimai, visada sugebėsime suprasti, jog Konstitucinio Teismo nepriklausomumas yra svarbiausia vertybė, kaip ir pati Konstitucija yra svarbiausia vertybė. Ir kad ją ginti kiekvienam privalu, ne tik Konstitucinio Teismo teisėjams, prezidentams, bet kiekvienam žmogui, nes būtent nuo to priklausys ir mūsų laisvės, ir mūsų gyvenimai. Todėl linkiu, kad šis 25-metis būtų įtvirtintas kaip kokybiškai naujas laikotarpis ne tik Konstitucinio Teismo gyvenime, bet ir valstybės raidoje, kad tiek draugų, kiek turi dabar Konstitucinis Teismas ir kiek jis padeda kitiems teismams užsienyje, ypač Rytų partnerystės šalyse, tą vardą ir reputaciją, kokią dabar turite, linkiu Jums išlaikyti ir ateityje. O svarbiausi, artimiausi uždaviniai bus susiję su šalies vidaus gyvenimu, o čia linkiu Konstituciniam Teismui išlikti tvirtam, nepriklausomam, drąsiam – nebijoti ginti Konstituciją, nebijoti ginti demokratiją ir kiekvieną Lietuvos žmogų“, – sakė Prezidentė D. Grybauskaitė.

Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininkas Viktoras Pranckietis pabrėžė, kad Konstitucinis Teismas – institucija, kurią yra už ką gerbti.

„Galima būtų teigti, kad institucijos 25 metai – tai branda. Iš patirties ir brandos kyla ir naujos galimybės bei nauji iššūkiai. Vienas iš jų – Konstitucinis Teismas siekia, o politikai linkę pritarti, kad Konstitucinis Teismas būtų atviras visiems. Džiaugiuosi iniciatyva, kad būtų įvestas individualaus konstitucinio skundo institutas. Priėmus reikiamus teisės aktus mūsų Konstitucinis Teismas ir Lietuvos valstybė bus pakylėti į naujų galimybių lauką“, – sakė V. Pranckietis.

Renginyje dalyvavo Prezidentas Valdas Adamkus, Seimo nariai, buvę ir dabartiniai Konstitucinio Teismo teisėjai, kitų teismų atstovai, užsienio valstybių ambasadoriai, kiti svečiai.